Męska strona dla prawdziwych mężczyzn

Ładowarki prądu zmiennego do samochodów – jakie są ich zalety?

Ładowarki prądu zmiennego do samochodów – jakie są ich zalety?

Przeciętnego użytkownika nie stać na wybudowanie stacji ładowania prądu stałego, która może napełnić akumulatory naszego auta w kilkanaście minut. Jednak, większość dnia i nocy, nasze auto spędza w garażu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym czasie skorzystać z dostępu do taniego prądu i naładować akumulatory do pełna.

Wykonanie tego zadania znacznie ułatwią ładowarki prądu zmiennego do samochodów, które co prawda nie są tak wydajne jak stacje profesjonalne, ale pozwalają znacznie skrócić czas ładowania. Ponadto, to rozwiązanie pozwala na tanie podróżowanie, gdyż cena którą płacimy za prąd u siebie w domu jest znacznie niższa niż w przypadku korzystania ze stacji któregoś z koncernów. https://wallbox.pl/wallbox-ac

Rodzaje ładowarek do aut

Rodzaj użytej ładowarki ma kluczowe znaczenie dla czasu ładowania. Właściwie, czas ładowania aut o największej pojemności baterii, bezpośrednio z sieci, jest na tyle długi, że bez odpowiedniej ładowarki użytkowanie takiego auta nie jest możliwe. Dla indywidualnego użytkownika należy rozważyć zakup rozwiązania o mocy z zakresu 3,7 do 22 kW. Istnieją urządzenia wolnostojące oraz do instalacji naściennej.

Czas ładowania w zależności od mocy ładowarki

Czas ładowania w zależności od mocy ładowarki

Typowe, małe auto elektryczne posiada baterię o pojemności około 30 – 40 kWh. W przypadku użycia ładowarki o mocy 3,7 kW ładowanie zajmie nam co najmniej 10 godzin. Istniejące rozwiązania jednofazowe pozwalają na ładowanie prądem o natężeniu 16 A (3,7 kW) lub 32 A (7,4 kW). To drugie rozwiązanie sprawia, że nasze auto naładujemy do pełna już w 5 – 6 godzin.

Brzmi to znacznie atrakcyjniej.

Jeżeli jednak dysponujemy gniazdkiem siłowym, to warto pokusić się o ładowarkę trójfazową o mocy 22 kW ładującą prądem o natężeniu 32 A, która pozwoli jeszcze bardziej skrócić czas ładowania naszego auta.

Domowe ładowarki aut – zalety

Własna stacja ładowania to przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Komfort wynika z szybkiego dostępu do stacji ładowania i krótkiego czasu wymaganego do napełnienia akumulatorów. Oznacza to, że nasze auto jest gotowe do drogi praktycznie zawsze. Nie mniej ważne jest bezpieczeństwo. Ładowanie akumulatorów o tak dużej pojemności jak w przypadku samochodów bardzo obciążą standardową sieć i okablowanie. Łatwo w tej sytuacji o przegrzanie przewodów i awarię. W końcu naszego elektryka będziemy ładowali praktycznie codziennie.

Dodatkowo, domowe stacje ładowania mogą być wyposażone w szereg udogodnień dla użytkowników. Jak choćby podgląd poziomu naładowania baterii. To rozwiązanie pozwala też na korzystanie z ulgowej taryfy nocnej. A to sprawia, że korzystanie z auta elektrycznego jest jeszcze bardziej opłacalne. I jeszcze bardziej przyjemne.