Męska strona dla prawdziwych mężczyzn

Wady i zalet jazdy po torach wyścigowych

Wady i zalet jazdy po torach wyścigowych

Tory wyścigowe cieszą się ostatnimi czasy coraz większą popularnością. Sprzyja temu nie tylko powstawanie ogromnej ilości takich obiektów, lecz przede wszystkim niezwykłe zalety, które im towarzyszą. Jakie konkretnie zalety płyną z jeżdżenia po torze wyścigowym oraz co najważniejsze, czy taka przyjemność ma jakieś wady? Czy coś trzeba wziąć pod uwagę, gdy zamierza się wjechać samochodem na tor?

Najważniejsze zalety jazdy po torze wyścigowym

Nie ma znaczenia, na jakim torze wyścigowym będzie to jazda. My osobiście polecamy ten w Łodzi (widoczny na zdjęciu), jako jeden z nowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Na każdym obiekcie sportowym tego typu ilość zalet towarzyszących korzystaniu z nich jest naprawdę niezwykle duża, a co najciekawsze, wszechstronna. O czym konkretnie mowa?

Jazda na torze wyścigowym to przede wszystkim ogromna przyjemność. Każdy kierowca bez wyjątku doceni to, że może swoim samochodem jeździć bez ograniczeń prędkości, bez tradycyjnego ruchu drogowego, bez pieszych i rowerzystów. Oznacza to, że można skupić się tylko i wyłącznie na jeździe i czerpać z niej maksymalną radość. Co jednak najważniejsze, jazda ta będzie naprawdę szybka, ponieważ z racji tego, że nie ma na torze ograniczeń prędkości, można jechać tak szybko, jak pozwala samochód, a co najważniejsze własna odwaga i umiejętności.

Co jednak bardzo ważne, posiadane umiejętności można szlifować i to jest właśnie kolejną zaletą jazdy po torze wyścigowym. Dzięki temu, że jeździ się samochodem w torowych warunkach, wykształcają się naprawdę niezwykłe umiejętności, oraz zdobywa się niecodzienne doświadczenie. Płyną z tego korzyści przede wszystkim związane z bardzo dużym bezpieczeństwem jazdy danego kierowcy. Nie tylko będzie on lepiej prowadził samochód, lecz również będzie w stanie skutecznie zareagować np. na utratę przyczepności. Nie dziwi zatem zupełnie to, że jazda po torze wyścigowym bardzo często staje się elementem szkolenia kierowców. Co prawda, na razie jedynie w pełni prywatnie, lecz wiele osób liczy, że wkrótce zostanie włączona do programu nauczania.

Czy jazda po torze ma jakieś wady?

Niestety jeżdżenie po torze wyścigowym to nie tylko zalety, lecz również kilka wad, o których koniecznie trzeba pamiętać, jeśli ktoś rozważa wjechaniem na taki obiekt swoim samochodem. O czym konkretnie mowa?

Jeżdżenie na torze wyścigowym to przede wszystkim ogromne koszty. Sam bilet wstępu jest oczywiście dość tani i dla nikogo nie będzie problemem jego kupienie, lecz jazda od strony technicznej dla samochodu bywa naprawdę kosztowna. Samochód w trakcie jeżdżenia w sportowych, torowych warunkach zużywa się niezwykle szybko. Konkretnie chodzi o bardzo dynamicznie znikające opony, klocki hamulcowe, czy też tarcze. Często dochodzi do zagrzania się oleju, a nawet poważnego uszkodzenia silnika. Dlatego też pomimo tego, że każdym samochodem można wjechać na tor, pamiętać trzeba, że nie każdy samochód powinien wjeżdżać na tor. Warto więc rozważyć, czy na pewno posiadane auto wytrzyma trudy jazdy po torze i nie będzie to stanowiło dla niego zbyt dużego ryzyka.