Męska strona dla prawdziwych mężczyzn

Dodge challenger – od lat 70 XX w. do dziś

Dodge challenger – od lat 70 XX w. do dziś

Dodge to jeden z najpopularniejszych amerykańskich producentów samochodów, który funkcjonuje na światowym rynku motoryzacyjnym od 1913 roku. Z pewnością jednym z najciekawszych modeli, który opuścił linię produkcyjną jest Dodge Challenger. Co warto wiedzieć?

Dodge Challenger I generacji

Sama produkcja niezwykle popularnego Dodge’a Challengera I generacji rozpoczęła się w 1969 roku w Los Angeles w USA. Od początku swojego istnienia Dodge Challenger miał służyć jako główny konkurent dla Forda Mustanga oraz dla Chevroleta Camaro, chociaż w latach 70 XX w. powszechnie uważano, że jest to zbyt późna odpowiedź a boom na pony cars niedługo się skończy. Kto miał rację?

Chociaż w pierwszym roku produkcji udało się sprzedać ponad 83 tysiące egzemplarzy Dodge’a Challengera, to w kolejnych latach popyt na ten wyjątkowy samochód drastycznie spadł. Między innymi z powodu braku większego zainteresowania samochodami typu pony car w amerykańskim społeczeństwie w roku 1974 zamknięto produkcję. Szczęśliwie Dodge Challenger powrócił kilka lat później.

Dodge Challenger II i III generacji

Po raz drugi branża motoryzacyjna zaproponowała Dodge’a Challengera w roku 1978. W tym wypadku samochód drugiej generacji w rzeczywistości był japońskim samochodem Mitsubishi Galant lambda, który na rynku północnoamerykańskim był sprzedawany pod nazwą Dodge Challenger II. Jakie się prezentowały modele II generacji?

Modele II generacji zyskały klasyczne sportowy wygląd oparty o wyraziste kanciaste progi. Różnice pomiędzy Mitsubishi, a Dodge’em były marginalne. Produkcja samochodu zakończyła się w 1984 roku. Oczywiście nie był to koniec tego popularnego samochodu. Obecnie produkowany jest zaprezentowany w 2008 roku Dodge III generacji.