Męska strona dla prawdziwych mężczyzn

Wymieniać czy nie wymieniać – oto jest pytanie

Wymieniać czy nie wymieniać – oto jest pytanie

Każdego roku kierowcy stają przed dylematem dotyczącym zmiany ogumienia z letniego na zimowe. Niektórzy decydują się na wariant opon wielosezonowych. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje plusy i minusy, dlatego warto się z nimi zapoznać, zanim padnie ostateczna decyzja. Jak to w takim razie jest w praktyce?

Czy warto zmieniać opony z letnich na zimowe?

Jak na razie nie ma żadnego wymogu na kierowcach, aby musieli oni obowiązkowo wymieniać ogumienie z letniego na zimowe. Jest jednak wiele kwestii, które przemawiają za tym, aby jednak to zrobić. Trzeba pamiętać o tym, że opony zimowe 175/65r14 są inaczej produkowane niż opony letnie tego samego producenta i chodzi tutaj o parametry techniczne. W przypadku wystąpienia mrozów i śniegu na drodze auto wyposażone w opony letnie może łatwiej wpaść w poślizg i nie nadążać za innymi uczestnikami ruchu. Zmniejsza się też bezpieczeństwo na drodze. Opony zimowe zapewniają większą przyczepność. Oczywiście nie trzeba od razu kupować najdroższego zestawu opon. Warto jednak zmienić ogumienie, chociażby dla własnego bezpieczeństwa i wygody.

Obecnie do dyspozycji jest wiele używanych opon zimowych 175/65r14, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Oczywiście w przypadku kupowania używanych opon należy być ostrożnym. Nie mogą one być wieloletniego użytku, gdyż wówczas nie będą należycie spełniały swojego zadania. Jako, że obecnie w wielu rejonach Polski zimą panują dodatnie temperatury i nie ma nawet większych opadów atmosferycznych, które utrzymywałyby się przez dłuższy czas, nie zawsze trzeba wymieniać ogumienie z letniego na zimowe.