Wiele osób przyjeżdża do Szczecina, aby udać się nie tylko na samo zwiedzanie miasta, ale i po to, aby doświadczyć czegoś niezwykłego. Na przykład adrenaliny. A ją można znaleźć podczas ścigania się na torze wyścigowym Szczecin-Makowice.
Zanim na tor wyścigowy – zwiedzamy miasto
Greckokatolicka cerkiew św. Mikołaja została zbudowana w latach 1917-1918 na miejscu starszej murowanej cerkwi greckokatolickiej. Cerkiew została mocno zniszczona podczas II wojny światowej, przetrwała tylko dzwonnica. W latach 50. i 60. XX wieku budynek przeszedł kilka rekonstrukcji i ostatecznie został ukończony w XXI wieku.
Obecnie kościół jest siedzibą greckokatolickiego biskupstwa szczecińskiego i jest jedyną greckokatolicką świątynią w mieście. Wewnątrz kościoła znajduje się Madonna wykonana z marmuru z Góry Athos w Grecji. W kościele znajduje się również ołtarz z XVI wieku oraz kolekcja głównie XVI i XVII-wiecznej sztuki, w tym obrazów polskich artystów.
Wielu kierowców stara się podróżować do takich miejsc. Osoby, które korzystają z toru wyścigowego Szczecin, często chcą udać się właśnie w to miejsce.
Katedra Prawosławno-Katolicka w Szczecinie-Narodowym Rynku Żydowskim
Prawosławna katedra w Szczecinie została zbudowana w latach 1750-1752 i służyła jako katedra katolicka do 1777 roku, kiedy to ukończono budowę kościoła Kostki. Budynek został mocno zniszczony podczas II wojny światowej, ocalała jedynie fasada i wieże. Od 1894 roku kościół pełni funkcję rynku.
Inne ciekawe miejsca do odwiedzenia
Kościół został zbudowany w latach 1731-1734 i pełnił funkcję katedry katolickiej do 1807 roku, kiedy to ukończono budowę kościoła Kostki.
Podczas II wojny światowej budynek został mocno zniszczony, ocalała jedynie fasada i wieże. Budynek był używany jako szkoła katolicka do początku lat 90-tych, kiedy to przeszedł ostatnią renowację. Obecnie w budynku mieści się zakon Dominikanerinnen und Dominikaner.
Synagoga i Muzeum Jersejskie
Synagoga w Szychcu jest jedyną zachowaną synagogą w Polsce. Synagoga została wybudowana w XIX wieku, ale była kilkakrotnie przebudowywana i remontowana. Na początku XX wieku budynek został mocno zniszczony przez pożar i został częściowo zrekonstruowany.
Obecny budynek został ukończony w 1931 roku. Podczas II wojny światowej budynek został mocno uszkodzony, po czym został częściowo odrestaurowany. Obecnie budynek jest wykorzystywany jako muzeum i centrum kulturalne, w którym znajduje się kolekcja starych książek i sztuki.