Męska strona dla prawdziwych mężczyzn

Zastanów się dobrze

Zastanów się dobrze

Obecnie coraz więcej osób zaopatruje się w bagażniki rowerowe do samochodów. Jednymi z najczęściej wybieranych są te montowane na dachu. Czy faktycznie bagażnik rowerowy na dach jest najlepszą spośród możliwych opcji?

Za bagażnikami na dach

Wiele przemawia za bagażnikami na montowanymi na dachach. Przede wszystkim takie (tu przykład od Carmager.com) bagażniki rowerowe na dach są łatwe w montażu. W zależności od tego czy dana osoba posiada relingi czy też nie montuje się je do nich bądź też w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Miejsca te są zazwyczaj wyznaczone przez samego producenta tychże pojazdów. Kolejnym atutem tego typu bagażników jest fakt, że nie ograniczają one widoczności kierowcy podczas jazdy. Widoczność jest dobra zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Jego umiejscowienie nie wpływa na pracę czujników ruchu w nowszych samochodach. Nie trzeba się również martwić o samą tablicę rejestracyjną samochodu, która według przepisów ruchu drogowego musi być odkryta w czasie jazdy. Ten typ bagażnika pasuje do sedana, kombi i hatchbacków. Można go więc zamontować w większości dostępnych obecnie samochodów.

Bagażniki montowane na dachach samochodów nie ograniczają dostępu do bagażnika samochodu. W przypadku rodziny z dziećmi jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ większość bagażów znajduje się właśnie w fabrycznym bagażniku samochodu. Również jeżeli chodzi o parkowanie to nie powinno być żadnych problemów. W związku z tym, że bagażnik znajduje się na dachu nie wydłuża on samochodu. Aspekt techniczny bagażnika tego typu wskazuje również, że pasować będą do niego różne rowery. Nie ma znaczenia czy montowane są na koła, widelec czy też ramę.

Przeciw bagażnikom dachowym

Bagażniki rowerowe znajdujące się na dachu samochodu mają również swoje wady. Jest ich jednak zdecydowanie mniej aniżeli w przypadku innego typu bagażników. Do podstawowych wad należy fakt, że ten rodzaj bagażników nie będzie się nadawał do SUVów czy też samochodów terenowych. Pojazdy te są zbyt wysokie i trudno byłoby sprawdzić prawidłowy montaż bagażnika, a tym bardziej umieścić w nim rower. Przy tym umieszczenie rowerów w samochodach typu sedan czy hatchback wymaga sporo siły. Kobieta z tym zadaniem raczej sobie nie poradzi. Bagażnik tego typu nie nadaje się również do przewozu rowerów elektrycznych, które są zdecydowanie cięższe aniżeli te tradycyjne. Zwracając uwagę na ergonomię jazdy umieszczanie rowerów na dachu samochodu zdecydowanie jej nie sprzyja. Samochód pali zdecydowanie więcej – zwłaszcza na dłuższych trasach. Następują również znaczne ograniczenia w wyborze trasy. Nie można się przemieszczać po trasach, które mają ograniczenia dotyczące wysokości pojazdów. Istnieje ryzyko, że samochód nie przejedzie przez wiadukt czy też tunel.

Zakup bagażnika rowerowego musi być bardzo dobrze przemyślany. Każdy dostępny na rynku model ma swoje plusy i minusy. Warto je przeanalizować zanim zdecydujemy się na zakup jakiegokolwiek z nich zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest naprawdę sporo ciekawych model z każdego typu bagażników.