Zabytki sakralne w Wieliczce

Popularna w województwie małopolskim Wieliczka słynie nie tylko z soli, ale i zabytków sakralnych, na których zwiedzanie warto poświęcić trochę czasu. Cechują się one ogromną różnorodnością i możliwe, że właśnie dlatego przyciągają tylu turystów.

Jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków jest kościół parafialny pod wezwaniem świętego Klemensa. Został on zbudowany w stylu klasycystycznym dla mieszczan w 1381 roku. Niestety, w takiej formie przetrwał tylko do 1786 roku. Obecna wersja kościoła pochodzi z dziewiętnastego wieku, ale niektóre starsze elementy na szczęście się zachowały. Przede wszystkim warto zobaczyć kaplicę Morsztynów, pochodzącą z siedemnastego wieku. Obecnie znajduje się tam wystawa złotnictwa – Skarby św. Klemensa. Uwagę należy zwrócić na piętnastowieczną monstrancję, która ma 112 centymetrów wysokości. Ważnymi eksponatami są także złote kielichy. W krypcie znajduje się wejście do kanału, który prowadzi do szybu Regis. Przy kościele znajduje się zabytkowa dzwonnica ufundowana przez samego Jana III Sobieskiego po zwycięstwie nad Turkami.

Kolejnym ważnym miejscem, do którego każdy turysta powinien się udać jest kościół i klasztor ojców franciszkanów, zwanych reformatorami. Ufundowany został przez Zygmunta III Wazę jako obrona przed innowiercami. Znajduje się tam Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej Księżnej Wieliczki. Szczególną czcią otacza się tu również brata Alojzego Kosibę. Warto także zobaczyć piękny ogród, w którym znajduje się kopia kościoła wzniesionego przez św. Franciszka z Asyżu.

Wielbiciele architektury drewnianej z pewnością zachwycą się kościółkiem św. Sebastiana, pochodzącym z szesnastego wieku. Znajdują się tam piękne witraże zaprojektowane przez Stanisława Matejkę oraz obrazy przemalowane przez Włodzimierza Tetmajera.

W pobliżu większości kościołów z pewnością znajdzie się baza noclegowa, która jest przystępna cenowo dla każdego przeciętnego turysty. Noclegi w Wieliczce są coraz częściej wyszukiwane w internecie. Wielbiciele architektury, rzeźby i malarstwa sakralnego na pewno będą usatysfakcjonowani zabytkami, które mogą zobaczyć w Wieliczce. Każdy miłośnik historii nie powinien być zawiedziony. Różnorodność i piękno tych budowli zachwyci każdego. Nie przypadkowo bowiem Wieliczka jest uznawana za jeden z najważniejszych punktów wyprawy na południe Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>