Willa Andersa – Ruciane-Nida

Ruciane-Nida to wspaniałą miejscowość wypoczynkowa, położona wśród lasów malowniczej Puszczy Piskiej, w pobliżu licznych jezior. Tak piękne położenie wręcz gwarantuje miastu duże zainteresowanie ze strony turystów. Co roku w sezonie letnim, Ruciane-Nidę odwiedzają liczni goście, głównie osoby uprawiające różne sporty wodne. Jednakże miasto jest dobrym miejscem na wypoczynek również dla osób, które prócz wypoczynku nad wodą lubią także czar zabytkowych budynków. W Rucianem-Nidzie znajduje się kilka takich interesujących obiektów.

Bardzo ciekawym, choć trochę zapomnianym budynkiem jest tzw. Willa Andersa, zarówno ze względu na swój zabytkowy charakter, jak i na osobę właściciela.

Willa Andersa – to budynek z przełomu wieku XIX i XX, który został wybudowany na zlecenie niemieckiego fabrykanta Richarda Andersa. Obiekt mieści się przy ulicy Dworcowej, w jego pobliżu znajdują się liczne obiekty oferujące noclegi. Anders to człowiek, który w znacznym stopniu wpłynął na rozwój miasta. Urodził się on w roku 1866 w Węgorzewie. Był on przedsiębiorcom, a w roku 1900 został właścicielem tartaku, który w znacznym stopniu zmodernizował i rozbudował. Potem był także właścicielem wyłuszczarni nasion, która aktualnie też znajduje się na liście zabytków. Anders zmarł w roku 1934, a jego grób do dnia dzisiejszego znajduje się na miejscowym cmentarzu. Willę otaczają pozostałości bardzo pięknego kiedyś parku. Rosły w nim unikatowe gatunki drzew i krzewów, z których do chwili obecnej dotrwały pojedyncze okazy jodły nikko, jodły kalifornijskiej oraz kilka cisów. Budynek został wpisany do rejestru zabytków, na skutek starań Stowarzyszenia na Recz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur – Sadyba. Willa posiada zdobienia w stylu secesyjnym, niestety jest trochę zaniedbanym zabytkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>