Spokojne wakacje w Trzęsaczu

Trzęsacz to nadbałtycka wioska mająca charakter wczasowo – wypoczynkowy. Wieś znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim i podlega pod Gminę Rewal. Pod względem geograficznym, Trzęsacz leży na Wybrzeżu Trzebiatowskim. Wieś ma wyznaczone kąpielisko morskie, któremu niesamowitego uroku dodają wysokie klify. Na plaży znajduje się także platforma widokowa, która stała się bardzo popularnym miejscem spotkań. Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, to jest ich tutaj niezbyt wiele (około 120 osób). Byłaby to bardzo cicha miejscowość, gdyby nie zabytek, który rozsławił Trzęsacz na całą Polskę, a może nawet i świat.

Ruiny gotyckiej świątyni pod wezwaniem Świętego Mikołaja

Kościół powstał na przełomie XIV i XV wieku. Z chwilą powstania świątyni znajdowała się ona w środku wsi, prawie 2 kilometry od brzegu Morza Bałtyckiego. Była to bardzo okazała budowla, znakomicie wyposażona w arcydzieła sztuki sakralnej, które z czasem – z uwagi na agresywne działanie Bałtyku – zostały rozmieszczone w innych kościołach znajdujących się w Rewalu, Kamieniu Pomorskim, a także w muzeach w Berlinie i w Szczecinie. Pod koniec XIX wieku odległość obiektu sakralnego od brzegu morza wynosiła zaledwie 1 metr. Z początkiem XX wieku runęła północna ściana świątyni. Współcześnie można zobaczyć jedynie fragment ściany południowej, przy czym klif został zabezpieczony opaską, która ma na celu zapobiegać dalszemu niszczeniu. Nie wiadomo jednak, jak technika poradzi sobie z legendą. Dawno temu rybacy porwali Zielenicę, boginię morza i córkę Bałtyku, Zamknęli ją w kościele, a proboszcz postanowił jej nie wypuścić na wolność. Zielenica zmarła z tęsknoty za morzem, co wzbudziło wściekłość Bałtyku. Bałtyk postanowił odzyskać zwłoki córki, pochowanej na przykościelnym cmentarzu i zaprzysiągł też zemstę na Trzęsaczu, która ustanie dopiero wtedy, gdy ostatnia ściana kościoła runie.

Trzęsacz ma sporo ciekawych atrakcji. Baza wypoczynkowa zna swoją wartość, ale nie przesadza z cenami noclegów. Prócz wspaniałej plaży, która kusi słodkim lenistwem, można oddawać się szaleństwom takim jak loty paralotnią, a zabawa ta jest dostępna dla wszystkich, nawet początkujących. Jest też stadnina koni, w której można pobierać lekcje w zależności od stopnia zaawansowania. Są także quady i paintball, co sprawdza się szczególnie podczas pochmurnej pogody.

One thought on “Spokojne wakacje w Trzęsaczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>