Spichlerze – Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny (dodatkowe informacje: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Dolny nad Wisłą) to miasto, które od lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów, szukających na wypoczynek miejsca nietuzinkowego. Atmosfera miasteczka sprzyja zarówno dobrej zabawie jak i nostalgicznej zadumie nad mijającym czasem. Pobyt w Kazimierzu to dobry wybór, zarówno na wakacje w grupie przyjaciół jak i samotny wypad w celu naładowania akumulatorów (info turystyczne-noclegi: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,kazimierz-dolny,0.html). Bardzo ciekawymi budowlami, którym warto poświęcić czas podczas pobytu w Kazimierzu są spichlerze. Jest to zespół zabytków, unikatowy nie tylko w skali kraju, ale także świata. Najstarsze spichlerze pochodzą z XVI wieku, wtedy to bowiem zaczęto je budować z kamienia. Wcześniej były budowane z drewna i nie został po nich nawet ślad.

W Kazimierzu wybudowano ok. 60 spichlerzy, gdyż miasto, ze względu na korzystne położenie nad Wisłą, którą można było łatwo spławiać towar do Gdańska, stanowiło centrum handlu zbożem. Handel zbożem w ówczesnych czasach, był bardzo lukratywnym zajęciem i w dużej mierze, właśnie dzięki niemu miasto rozkwitło, a kupcy dorobili się ogromnych majątków. Z czasem magazyny przeznaczone na zboże zaczęły pełnić nie tylko funkcje praktyczne, ale także podkreślały zamożność właściciela. Wtedy też zaczęto zwracać znaczną uwagę na ich wygląd i estetykę.

Typowy kazimierski spichlerz to budynek wolnostojący, wybudowany z białego wapienia, pokryty stromym, dwuspadowym, czerwonym dachem. Były one zazwyczaj ogromnymi budowlami, dwu- lub trzykondygnacyjnymi o kubaturze nawet do kilku tysięcy metrów sześciennych. Na ich wyposażeniu znajdowały się schody oraz windy blokowe. Funkcje zdobnicze w spichlerzach pełniły bogato udekorowane szczyty fasad wzorowane na farze, a trzeba pamiętać, że spichlerz to tylko budynek gospodarczy.

Do czasów współczesnych przetrwało tylko 11 spichlerzy. Są one głównie wykorzystywane jako obiekty turystyczne (hotele, schroniska, pokoje gościnne) lub pełnią funkcję budynków gospodarczych.

One thought on “Spichlerze – Kazimierz Dolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>