Rytro – kraina gór i szczytów

Wyjazd powinien przynieść nam coś pozytywnego dla ciała, jak i duszy. Z pewnością wszystko to zagwarantuje nam Rytro. To całkiem spora wioska, bo liczy ponad 2 tysiące mieszkańców i może śmiało konkurować nawet z niektórymi popularnymi miastami pod tym względem. Miejscowość ta położona jest w malowniczej Dolinie Popradu, która roztacza się między całkiem wysokimi, a na pewno pięknymi szczytami Beskidu Sądeckiego. Najwyższym szczytem jest Radziejowa, której wysokość wynosi niespełna 1300 m.n.p.m. Na jej wierzchołku znajduje się drewniana wieża, z której roztacza się niezwykła panorama na najbliższą okolicę.

Góra leży w Paśmie Radziejowej, podobnie jak większość szczytów w pobliżu, które przekraczają 1200 metrów. Rytro i Beskid Sądecki stwarzają doskonałe warunki do uprawiania turystki pieszej, jak i rowerowej. W pobliżu znajduje się mnóstwo różnorodnych szlaków turystycznych, które zabiorą wędrowców w najpiękniejsze miejsca całego regionu. Jedne z nich prowadzą na górskie szczyty, inne przez lasy, lub wzdłuż brzegu rzeki Poprad, na której odbywają się słynne rejsy łodziami, które zabierają pasażerów w niezapomnianą podróż do niezwykłego, górskiego świata. Rytro położone jest także w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, która umożliwia nie tylko wspaniałe wycieczki rowerowe. Jest także doskonałą bazą wypadową na samochodowe podróże.

Zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum wioski znajduje się niepowtarzalna atrakcja – Mofeta (info) w Muszynie. Zapytasz pewnie, co to takiego. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się chłodne wyziewy, których temperatura wynosi mniej niż 100 stopni Celsjusza. Zawierają one przede wszystkim dwutlenek węgla oraz śladowe ilości innych gazów. Takich niecodziennych obiektów jest w pobliżu kilka, ale ten, a właściwie przestrzeń wokół niego, jest najlepiej zagospodarowana turystycznie.

Baza noclegowa w Rytrze wygląda całkiem imponująco. Najchętniej goście korzystają z usług domków letniskowych, agroturystyk oraz pensjonatów – w ofertach zagwarantowane są też noclegi z wyżywieniem (Rytro). Równie chętnie decydują się na pokoje gościnne. Nie jest to typowa miejscowość turystyczno–wypoczynkowa, ale właśnie w tym kryje się jej urok. Spacerując, czy wędrując po górach, nie będziemy musieli martwić się zatłoczonymi ścieżkami. Nie musimy także słuchać ludzi i ich rozmów. Do naszych uszu może wpadać tylko piękny śpiew ptaków. I właśnie za to turyści pokochali to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>