Na narty do Międzybrodzia Żywieckiego

Międzybrodzie Żywieckie to turystyczno-wypoczynkowa miejscowość, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Nie tylko popularne kurorty na Podhalu, ale mniejsze kameralne miejscowości stają się celem turystów o każdej porze roku. Międzybrodzie Żywieckie położone nad południowo-wschodnim brzegiem jeziora Międzybrodzkiego. Jest pełne atrakcji, zarówno w lecie jaki i zimą. Trasy narciarskie, szlaki turystyczne oraz zbiornik wodny wraz z malowniczymi krajobrazami Żywiecczyzny to podstawowe atuty tej miejscowości. Międzybrodzie Żywickie to niewielka wieś położna u podnóża gór Beskidu Małego: Żaru, Kiczory, Cisowej Grapy, Maleckiego i Jaworzyny.

Na południowym zboczu góry Żar wznoszącej się na wysokość 761 m n.p.m. położony jest ośrodek narciarski. Oddany do użytku w roku 2003 kompleks narciarski ma bardzo ciekawą historię. Wyciąg narciarski powstał w miejscu dawnego wyciągu szybowcowego. Kolej, która obecnie wciąga narciarzy na górną stację to stara kolej na Gubałówkę. Zmodernizowana, została przeniesiona do Międzybrodzia, a wokół niej powstała nartostrada. Trasa narciarska na górze Żar jest sztucznie naśnieżana, a jazda możliwa jest nawet w godzinach wieczornych, dzięki sztucznemu oświetleniu. Doskonale przygotowane trasy narciarskie to trzy nartostrady o różnym stopniu trudności. Czerwona, najdłuższa trasa wiedzie z górnej stacji do dolnej stacji, a jej długość całkowita wynosi 1600 m. Nachylenie wynosi 19%, a przewyższenia sięgają 300 metrów. Dolna stacja znajduje się na wysokości 454 m n.p.m., a górna na wysokości 758 m n.p.m. Na szczyt narciarzy i snowboardzistów dowozi kolej linowo-terenowa o przepustowości 1200 osób na godzinę. Trasa niebieska o długości 300 metrów i przewyższeniu 54 metrów jest obsługiwana przez wyciąg orczykowy. Czas wjazdu wynosi zaledwie 2 minuty, a w ciągu godziny wciągnie 750 narciarzy. Najkrótsza i najłatwiejsza trasa w kompleksie Żaru to nartostrada znaczona zielonym kolorem. Sun Kid to miejsce, gdzie najmłodsi mogą stawiać swoje pierwsze kroki na nartach pod okiem instruktorów. Wyciąg taśmowy wciąga młodych narciarzy na stok o długości 51 metrów. Kompleks narciarski na górze Żar oferuje bogate zaplecze, w skład którego wchodzi wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, serwis oraz szkoła jazdy. Zarówno przy górnej, jak i dolnej stacji znajdują się punkty gastronomiczne, w których miłośnicy białego szaleństwa mogą odpocząć lub się posilić. Przy dolnej stacji znajduje się także parking, na którym można pozostawić samochód.

W tej okolicy nie trudno o noclegi (Międzybrodzie Żywieckie ➧Noclegi ➧Meteor). Międzybrodzie Żywieckie to w jednej czwartej domy letniskowe i obiekty oferujące pokoje gościnne. Szeroka baza noclegowa i atrakcyjne trasy narciarskie sprawiają, że Międzybrodzie Żywieckie może być ciekawą propozycją na wypad na narty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>