Magia kaszubskich miast – Kartuzy

Kartuzy to miasto położone w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, będące stolicą wiejsko – miejskiej Gminy Kartuzy (więcej poznasz na wikipedia.org). Miasto znajduje się wśród jezior takich jak Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe i Mielenko. Kartuzy wchodzą w skład krainy potocznie nazywanej Szwajcarią Kaszubską. Miasto jest z każdej strony otoczone przez dziką przyrodę, dzięki czemu jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Baza noclegowa funkcjonuje tutaj przez cały rok. Podczas sezonu letniego turyści mogą koncentrować się na wypoczynku nad jeziorami, a podczas zimy mogą decydować się na szaleństwa w postaci chociażby licznych kuligów. Noclegi w Kartuzach (oferty poznasz na meteor-turystyka.pl) to wspaniała propozycja dla osób, które lubią Kaszuby lub którym "przejadły się" Mazury.

Rzecz o powstaniu miasta

Z powstaniem osady powiązana jest legenda o próżnej pannicy, która za wszelką cenę chciała być piękniejsza od Matki Boskiej. Panna ta pochodziła z zamożnego rodu z Różęcina, ale nikt jej nie był w stanie przekonać, że poprzez swój zamysł popełnia świętokradztwo. Jej próby bycia piękniejszą okazywały się bezskuteczne, aż któregoś dnia pod wpływem zdenerwowania miała rzec: "Niech mnie diabli porwą, a muszę być piękniejszą!". Słowa te padły w złą godzinę, gdyż diabeł uprowadził pannicę i wszelki słuch o niej zaginął. Pozostał po niej jedynie pantofelek, a w miejscu, w którym go znaleziono, brat dziewczyny postanowił założyć klasztor, co miało odkupić grzechy młodej dziewczyny. W rzeczywistości Jan z Rożęcina sprowadził ojca Jana Deterhusa z domu zakonnego Kartuzów na Kaszuby, co przyczyniło się do powstania Raju Maryi.

Dach co wieko trumny przypomina

Wizytówką miasta jest Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której dach swym wyglądem przypomina trumnę. Jest to świątynia z przełomu wieku XIV i XV. Największym arcydziełem sztuki sakralnej w Kolegiacie jest XV-wieczny ołtarz gotycki, stworzony w formie tryptyku. Ołtarze boczne odnoszą się do "Wieczerzy Pańskiej", "Wszystkich Świętych", "Trzech Króli" i "Bożego Narodzenia". Kościół można zwiedzać cały czas, za wyjątkiem trwających mszy świętych i innych wydarzeń o charakterze religijnym. Kościół jest utrzymywany w dobrym stanie dzięki ofiarom składanym przez przyjezdnych. Wbrew powszechnym skojarzeniom dachu z wiekiem trumny, Kolegiata nie ma "śmiertelnego" charakteru, a jej wnętrze zaskakuje bogactwem zdobień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>