Kościoły, kapliczki i wille – ciekawe zabytki Nałęczowa

Nałęczów jest malowniczym miasteczkiem o statusie uzdrowiska, leżącym w województwie lubelskim. Leży niedaleko Puław oraz Kazimierza Dolnego, a cały ten teren idealnie nadaje się na spędzenie wolnego czasu. Czekają tu na nas wspaniałe zabytki, bogactwo przyrody, a także liczne imprezy i wydarzenia kulturalne. Jeśli chodzi o zabytki, to warto zobaczyć zbudowaną w 1893 roku, Willę Różaną w Nałęczowie. Została ona wzniesiona pierwotnie dla Walentyny oraz Adama Nagórskich. Kilka lat temu została ona odkupiona i całkowicie odrestaurowana, dzięki czemu odzyskała swój dawny blask. Obecnie mieści się w niej hotel oraz restauracja. Za budynkiem znajduje się duży basen oraz niewielki ogród, a więcej zieleni znalazło się od frontu willi. Ciekawe są w Nałęczowie takie obiekty sakralne, jak Kościół Rektoralny Świętego Karola Boromeusza. Został on zbudowany w 1919 roku i od początku odbywały się tutaj nabożeństwa dla turystów oraz kuracjuszy. Jest to świątynia drewniana, wybudowana w stylu zakopiańskim, co zawdzięczamy projektantowi, Janowi Witkiewiczowi. Msze w tej świątyni odprawiał także kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. We wnętrzu można też zobaczyć ciekawe wyposażenie, m.in. kilka obrazów.

Starszą świątynią jest natomiast kościół Świętego Jana Chrzciciela, powstały w latach 1730-1772. Wieża oraz nawy boczne zostały do niego dobudowane już po II wojnie światowej. Kościół znajduje się na Wzgórzu Kościelnym, zwanym też Wzgórzem Bochotnickim. Na zboczu wzgórza znajdują się liczne drewniane rzeźby ludowe. Wiele z nich przedstawia postać Chrystusa. Zobaczyć tutaj także można kapliczkę Jana Chrzciciela oraz figurę Matki Bożej Róży Duchownej. Stoi on na kamiennym postumencie, a całość powstała pierwotnie w 1918 roku. Niedaleko dworu, przy alei Lipowej, znajduje się także nietypowa kapliczka Świętego Michała Archanioła. Całość jest bogato zdobiona, a głównym elementem jest postać Świętego Michała Archanioła, który depcze węża przedstawiającego diabła. Nałęczowskie obiekty noclegowe działają doskonale. Możemy zarezerwować sobie miejsce do spania zarówno w hotelach o wysokim standardzie, jak i w prywatnych kwaterach, gdzie można znaleźć tanie noclegi. Nałęczów jest miejscem, gdzie można na prawdę odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. Nic dziwnego, że odwiedza je każdego roku wielu gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>