Historia Kłodzka w jednym miejscu

Cała ziemia kłodzka razem ze swoim głównym miastem nie raz była areną wielkich historycznych wydarzeń i gościła wielu wybitnych wodzów i polityków. Nic więc dziwnego, że stworzono tu solidne zaplecze do przyjęcia turystów. Zarówno baza noclegowa jak i gastronomiczna cieszą się sporym powodzeniem, a w połączeniu z piękną okolicą sprawiają, że atrakcyjność Kłodzka jako miejsca na nocleg (zobacz), rośnie z roku na rok.

Aby jak najlepiej przybliżyć przyjeżdżającym dzieje miasta, otwarto działające już kilkadziesiąt lat Muzeum Ziemi Kłodzkiej (zobacz). Początkowo eksponaty były zebrane w dawnym budynku komendantury twierdzy miejskiej, ale przeniesiono je i to dwukrotnie, ponieważ tereny wokół budynku zaczęły być niestabilne geologicznie. Muzeum przez jakiś czas mieściło się w Jeleniej Górze, a w końcu znaleziono dla niego siedzibę w dawnym budynku konwiktu jezuickiego. Przystosowanie go do celów muzealnych z zachowaniem jego oryginalnego wyglądu trwało dekadę.

 

Zwiedzający często rozpoczynają swoją wędrówkę w tym miejscu od wewnętrznego dziedzińca. Postawiono tam kolekcję rzeźb i elementów dekoracji, zdjętych z tych kłodzkich kamienic, które przeznaczono do wyburzenia. Oprócz tego, z dawnych pomieszczeń poleca się do podziwiania bibliotekę, która jest udostępniana do zwiedzania w określonych porach.

Muzeum specjalizuje się w zbieraniu dzieł konwisarskich. Konwisarstwo to sztuka rzemieślniczego odlewania przedmiotów głównie cynowych, brązowych czy żelaznych, służących do codziennego użytku. Są to między innymi naczynia. Obecnie niemal zanikła w związku z masową produkcją takich rzeczy. Przykładowo, w muzeum można oglądać kilka bogato zdobionych kielichów i lichtarzy mosiężnych z okolicznych kościołów.

W bibliotece z kolei zgromadzono pokaźną ilość literatury historycznej i fachowej, która opisuje proces produkcji takich artykułów i historię rzemieślników, którzy je wyrabiali. Oprócz konwisarstwa, muzeum gromadzi też np. eksponaty szklane. Wiele z nich jest wytworem współczesnych artystów plastyków. Można tam więc podziwiać np. ozdobne, kolorowe kieliszki, abażury czy naczynia użytkowe. Ponadto, muzeum publikuje albumy i monografie dotyczące historii miasta, które można zakupić na miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>